TVX2C220MCD
Mfr.Part #
TVX2C220MCD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V AXIAL
Diameter :
10mm
Capacitance :
22µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
192mA @ 10kHz
Published :
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
160V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Height :
26mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Dissipation Factor :
0.2 %
Termination :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
TVX
Tan Delta :
0.2
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
120mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
TVX2C220MCD
Nichicon TVX2C220MCD
TVX 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.394Diax1.102L 10.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can