TVX2C100MAD1LS
Mfr.Part #
TVX2C100MAD1LS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminum
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Capacitance :
10μF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
20mm
Diameter :
8mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
96mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
160V
Datasheets
TVX2C100MAD1LS
Nichicon TVX2C100MAD1LS
TVX 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can