TVX2C100MAD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2C100MAD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 10kHz
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Capacitance :
10μF
Package / Case :
Axial, Can
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
2000 hours
Series :
TVX
Polarity :
POLARIZED
Published :
Tan Delta :
0.2
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
60mA
Height :
20mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Axial
Leakage Current :
0.164mA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Dissipation Factor :
0.2 %
Diameter :
8mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
160V
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm
Number of Pins :
2
Datasheets
TVX2C100MAD
Nichicon TVX2C100MAD
TVX 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm -40°C~85°C Axial, Can