TVX2AR47MAD1LY
Mfr.Part #
TVX2AR47MAD1LY
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
20mA @ 10kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.47µF
TVX
Polarization :
Polar
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminum
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
12mm
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
10mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Datasheets
TVX2AR47MAD1LY
Nichicon TVX2AR47MAD1LY
TVX 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can