TVX2AR47MAD
Mfr.Part #
TVX2AR47MAD
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V AXIAL
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
10mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
Through Hole
Lead Diameter :
600 µm
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
5mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
10mA
Package / Case :
Axial, Can
Termination :
Axial
Packaging :
Bulk
Height :
12mm
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ High Frequency :
20mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.08 %
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
0.47µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
4μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
TVX2AR47MAD
Nichicon TVX2AR47MAD
TVX 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 10mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can