TVX2A471MCD
Mfr.Part #
TVX2A471MCD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
31.5mm
Polarity :
POLARIZED
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
4μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Lead Diameter :
800 µm
Terminal Shape :
Wire
Series :
TVX
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
EAR99
Published :
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current :
970mA
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Axial
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dissipation Factor :
0.08 %
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.455A @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Aluminium
Diameter :
16mm
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Ripple Current @ Low Frequency :
970mA @ 120Hz
Datasheets
TVX2A471MCD
Nichicon TVX2A471MCD
TVX 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.630Diax1.319L 16.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can