TVX2A470MAD1LY
Mfr.Part #
TVX2A470MAD1LY
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Length :
20mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Diameter :
8mm
Ripple Current @ High Frequency :
380mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
TVX2A470MAD1LY
Nichicon TVX2A470MAD1LY
TVX 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can