TVX2A470MAD1LS
Mfr.Part #
TVX2A470MAD1LS
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Diameter :
8mm
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ High Frequency :
380mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm
Height :
20mm
Series :
TVX
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
TVX2A470MAD1LS
Nichicon TVX2A470MAD1LS
TVX 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Diax0.787L 8.00mmx20.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can