TVX2A470MAD
Mfr.Part #
TVX2A470MAD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Shape :
Wire
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
600 µm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
190mA
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Published :
Termination :
Axial
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Ripple Current (AC) :
190mA
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated AC :
100V
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm
Leakage Current :
4μA
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Dissipation Factor :
0.08 %
Ripple Current @ Low Frequency :
190mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Axial, Can
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Length :
35mm
Ripple Current @ High Frequency :
380mA @ 10kHz
Mounting Type :
Through Hole
Height :
20mm
Series :
TVX
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Aluminium
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX2A470MAD
Nichicon TVX2A470MAD
TVX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 190mA 0.315Diax0.827L 8.00mmx21.00mm -40°C~85°C Axial, Can