TVX2A331MCD1LZ
Mfr.Part #
TVX2A331MCD1LZ
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Diameter :
13mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
2
Packing Method :
TR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Dielectric Material :
Aluminum
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
31.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.125A @ 10kHz
Capacitance :
330µF
Series :
TVX
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
TVX2A331MCD1LZ
Nichicon TVX2A331MCD1LZ
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can