TVX2A331MCD1LW
Mfr.Part #
TVX2A331MCD1LW
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL
Diameter :
13mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
Reach Compliance Code :
Compliant
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
1.125A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
330µF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Aluminum
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Length :
31.5mm
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Datasheets
TVX2A331MCD1LW
Nichicon TVX2A331MCD1LW
TVX 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.240L 13.00mmx31.50mm -40°C~85°C Polar Axial, Can