TVX2A331MCD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2A331MCD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm
Voltage - Rated AC :
100V
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
2
Dissipation Factor :
0.08 %
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
13mm
Polarity :
POLARIZED
Series :
TVX
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
330µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Leakage Current :
4μA
Package / Case :
Axial, Can
Termination :
Axial
Ripple Current :
750mA
Lead Length :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
750mA @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
31.5mm
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
1.125A @ 10kHz
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Datasheets
TVX2A331MCD
Nichicon TVX2A331MCD
TVX 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 0.512Diax1.319L 13.00mmx33.50mm -40°C~85°C Axial, Can