TVX2A330MAD1LS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TVX2A330MAD1LS
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
TVX
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
150mA
Termination :
Axial
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Axial, Can
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
300mA @ 10kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Aluminium
Capacitance :
33μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Height :
16mm
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Datasheets
TVX2A330MAD1LS
Nichicon TVX2A330MAD1LS
TVX 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 150mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can