TVX2A2R2MAD1LS
Mfr.Part #
TVX2A2R2MAD1LS
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V AXIAL
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm
Dielectric Material :
Aluminium
Height :
12mm
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
Capacitance :
2.2μF
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Packing Method :
TR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Axial
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
5mm
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
TVX2A2R2MAD1LS
Nichicon TVX2A2R2MAD1LS
TVX 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.197Diax0.472L 5.00mmx12.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can