TVX2A2R2MAD
Mfr.Part #
TVX2A2R2MAD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.08 %
Leakage Current :
4μA
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current (AC) :
28mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Published :
Height :
12mm
Dielectric Material :
Aluminium
Size / Dimension :
0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Axial
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current @ High Frequency :
56mA @ 10kHz
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Lead Length :
35mm
Diameter :
5mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
2.2μF
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
600 µm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
28mA
Series :
TVX
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
TVX2A2R2MAD
Nichicon TVX2A2R2MAD
TVX 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.197Diax0.512L 5.00mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can