TVX2A221MCD1LW
Mfr.Part #
TVX2A221MCD1LW
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
100V
Dielectric Material :
Aluminum
Packing Method :
TR
Length :
26mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
220μF
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
13mm
HTS Code :
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm
Datasheets
TVX2A221MCD1LW
Nichicon TVX2A221MCD1LW
TVX 220μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.512Diax1.024L 13.00mmx26.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can