TVX2A221MCD
Mfr.Part #
TVX2A221MCD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
35mm
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Diameter :
13mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Leakage Current :
4μA
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Aluminium
Dissipation Factor :
0.08 %
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Height :
26mm
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Termination :
Axial
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
560mA @ 120Hz
Ripple Current :
560mA
Ripple Current @ High Frequency :
840mA @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated AC :
100V
Axial, Can
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm
Capacitance :
220μF
Datasheets
TVX2A221MCD
Nichicon TVX2A221MCD
TVX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 560mA 0.512Diax1.102L 13.00mmx28.00mm -40°C~85°C Axial, Can