TK190E65Z,S1X
Mfr.Part #
TK190E65Z,S1X
Package / Case
TO-220-3
Description
650V DTMOS VI TO-220 190MOHM
Stock
141
In Stock :
141
Through Hole
Product Status :
Active
Operating Temperature :
150°C
Channel Mode :
Enhancement
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 610µA
Power Dissipation (Max) :
130W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Package :
Product Category :
Toshiba
FET Type :
N-Channel
Toshiba
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
190mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs (Max) :
±30V
Supplier Device Package :
TO-220
FET Feature :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25 nC @ 10 V
Package / Case :
TO-220-3
Brand :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1370 pF @ 300 V
RoHS :
Details
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A (Ta)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650 V
Datasheets
TK190E65Z,S1X
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TK190E65Z,S1X
N-Channel Tube 190mOhm @ 7.5A, 10V ±30V 1370 pF @ 300 V 25 nC @ 10 V 650 V TO-220-3
TK190E65Z,S1X Overview
The maximum input capacitance of this device is 1370 pF @ 300 V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 650 V in order to operate.
TK190E65Z,S1X Features
a 650 V drain to source voltage (Vdss)