TIM276K035P0Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIM276K035P0Z
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 27UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Mount :
Through Hole
Published :
Ripple Current :
250mA
Width :
4.95mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.600Lx0.195W 15.24mmx4.95mm
Lead Pitch :
5.08mm
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
27μF
Series :
TIM
Length :
15.24mm
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
Z
Voltage - Rated DC :
35V
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.01mA
Height Seated (Max) :
0.390 9.91mm
Datasheets
TIM276K035P0Z
Cornell Dubilier Electronics TIM276K035P0Z
27μF ±10% 2-Termination Tantalum 0.01mA Bulk Radial
TIM276K035P0Z Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 250mA.This capacitor leaks current at 0.01mA.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TIM276K035P0Z Features
250mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor