TIM225K035P0X
Mfr.Part #
TIM225K035P0X
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Leakage Current :
0.001mA
Width :
4.32mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Type :
Molded
Lead Diameter :
640 μm
Capacitance :
2.2μF
Manufacturer Size Code :
X
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Tan Delta :
0.06
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Published :
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.285Lx0.170W 7.24mmx4.32mm
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
35V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.24mm
Polarity :
Polar
Ripple Current :
20mA
Datasheets
TIM225K035P0X
2.2μF ±10% 2-Termination Polar Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM225K035P0X Overview
Capacitor ripple current is set to 20mA.0.001mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TIM225K035P0X Features
20mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor