TIM226K035P0Z
Mfr.Part #
TIM226K035P0Z
Description
CAP TANT 22UF 10% 35V RADIAL
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.600Lx0.195W 15.24mmx4.95mm
Width :
4.95mm
Manufacturer Size Code :
Z
Lead Pitch :
5.08mm
Ripple Current :
200mA
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Voltage - Rated DC :
35V
Leakage Current :
0.01mA
Height Seated (Max) :
0.390 9.91mm
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
Unknown
Length :
15.24mm
Datasheets
TIM226K035P0Z
Cornell Dubilier Electronics TIM226K035P0Z
22μF ±10% 2-Termination Tantalum 0.01mA Bulk Radial
TIM226K035P0Z Overview
There is a ripple current setting of 200mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.01mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TIM226K035P0Z Features
200mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor