TIM226K010P0Y
Mfr.Part #
TIM226K010P0Y
Description
CAP TANT 22UF 10% 10V RADIAL
Tolerance :
±10%
Leakage Current :
0.002mA
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Ripple Current :
58mA
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Voltage - Rated DC :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Pitch :
5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
22µF
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
Manufacturer Size Code :
Y
Length :
8.26mm
Width :
4.32mm
Datasheets
TIM226K010P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM226K010P0Y
22μF ±10% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.002mA Bulk Radial
TIM226K010P0Y Overview
There is a ripple current setting of 58mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.002mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TIM226K010P0Y Features
58mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.002mA in this capacitor