TIM225K035P0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIM225K035P0W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
2.2μF
Polarity :
Polar
Lead Diameter :
510 µm
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
20mA
Tan Delta :
0.04
Width :
2.67mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.175mm
Length :
5.84mm
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.353 8.97mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
Series :
TIM
Terminal Pitch :
3.18mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.230Lx0.105W 5.84mmx2.67mm
Dielectric Material :
Tantalum
Pbfree Code :
No
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Published :
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
W
Leakage Current :
0.001mA
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
35V
Datasheets
TIM225K035P0W
Cornell Dubilier Electronics TIM225K035P0W
2.2μF ±10% 2-Termination Polar Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM225K035P0W Overview
The capacitor's ripple current is set to 20mA.The leakage current of this capacitor is 0.001mA. On this device, the terminal pitch amounts to 3.18mm.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.04.
TIM225K035P0W Features
20mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor
a terminal pitch of 3.18mm on this device