TIM226K015P0Y
Mfr.Part #
TIM226K015P0Y
Description
CAP TANT 22UF 10% 15V RADIAL
Leakage Current :
0.005mA
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±10%
Ripple Current :
87mA
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
8.26mm
Lead Pitch :
5.08mm
Voltage - Rated DC :
15V
Width :
4.32mm
Manufacturer Size Code :
Y
Capacitance :
22µF
Datasheets
TIM226K015P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM226K015P0Y
22μF ±10% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.005mA Bulk Radial
TIM226K015P0Y Overview
The capacitor's ripple current is set to 87mA.The leakage current of this capacitor is 0.005mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
TIM226K015P0Y Features
87mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.005mA in this capacitor