TIM106M015P0Y
Mfr.Part #
TIM106M015P0Y
Description
CAP TANT 10UF 20% 15V RADIAL
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
Wire
GENERAL PURPOSE
Depth :
4.32mm
Ripple Current :
35mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
Y
Capacitance :
10μF
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Leakage Current :
0.001mA
Dissipation Factor :
6 %
Voltage - Rated DC :
15V
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
5.08mm
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Length :
8.26mm
Datasheets
TIM106M015P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM106M015P0Y
10μF ±20% 2-Termination Polar Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM106M015P0Y Overview
In this case, 35mA is the ripple current of the capacitor.A capacitor like this leaks current 0.001mA.When AC is applied through a capacitor, its dissipation factor is 6 %, which indicates the power lost through it.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TIM106M015P0Y Features
35mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %