TIM106K025P0Y
Mfr.Part #
TIM106K025P0Y
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
Y
ESR (Equivalent Series Resistance) :
66Ohm
Length :
8.26mm
Dissipation Factor :
6 %
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
10μF
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Radial
Height :
4.32mm
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.08mm
Ripple Current :
240mA
Leakage Current :
1μA
Height Seated (Max) :
0.340 8.64mm
Size / Dimension :
0.325Lx0.170W 8.26mmx4.32mm
Voltage - Rated DC :
25V
Datasheets
TIM106K025P0Y
Cornell Dubilier Electronics TIM106K025P0Y
10μF ±10% 66Ohm 2-Termination POLARIZED Tantalum 1μA Bulk Radial
TIM106K025P0Y Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 240mA.This resistor has a resistance of 66Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.This capacitor leaks current at 1μA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.06.
TIM106K025P0Y Features
240mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %