TIM106K050P0Z
Mfr.Part #
TIM106K050P0Z
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL
Tantalum Capacitors
Height :
4.95mm
Length :
15.24mm
Height Seated (Max) :
0.390 9.91mm
Capacitance :
10μF
Voltage - Rated DC :
50V
Manufacturer Size Code :
Z
Ripple Current :
270mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Tolerance :
±10%
Dissipation Factor :
6 %
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Wire
Lead Pitch :
5.08mm
Leakage Current :
5μA
Size / Dimension :
0.600Lx0.195W 15.24mmx4.95mm
Datasheets
TIM106K050P0Z
Cornell Dubilier Electronics TIM106K050P0Z
10μF ±10% 2-Termination Tantalum 5μA Bulk Radial
TIM106K050P0Z Overview
Capacitor ripple current is set to 270mA.5μA is the leakage current of this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TIM106K050P0Z Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %