TIM105K050P0W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TIM105K050P0W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Pitch :
3.18mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
ECCN Code :
EAR99
Length :
5.84mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
3.175mm
Dielectric Material :
Tantalum
Manufacturer Size Code :
W
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
No
Ripple Current :
13mA
Mount :
Through Hole
Series :
TIM
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.001mA
Package / Case :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.230Lx0.105W 5.84mmx2.67mm
Tan Delta :
0.04
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated DC :
50V
Published :
Width :
2.67mm
Height Seated (Max) :
0.353 8.97mm
Datasheets
TIM105K050P0W
Cornell Dubilier Electronics TIM105K050P0W
1μF ±10% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM105K050P0W Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 13mA.This capacitor leaks current at 0.001mA.A 3.18mm terminal pitch is used on this device.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.04.
TIM105K050P0W Features
13mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor
a terminal pitch of 3.18mm on this device