TIM106M010P0W
Mfr.Part #
TIM106M010P0W
Description
CAP TANT 10UF 20% 10V RADIAL
Leakage Current :
0.001mA
Published :
Ripple Current :
26mA
Height Seated (Max) :
0.353 8.97mm
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
W
Terminal Pitch :
3.18mm
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.230Lx0.105W 5.84mmx2.67mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
2.67mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
5.84mm
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Lead Pitch :
3.175mm
Datasheets
TIM106M010P0W
Cornell Dubilier Electronics TIM106M010P0W
10μF ±20% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM106M010P0W Overview
There is a ripple current setting of 26mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.001mA.The terminal pitch of this device is 3.18mm.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
TIM106M010P0W Features
26mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor
a terminal pitch of 3.18mm on this device