TIM105M035P0X
Mfr.Part #
TIM105M035P0X
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current :
9.3mA
Tan Delta :
0.06
Size / Dimension :
0.285Lx0.170W 7.24mmx4.32mm
Polarity :
POLARIZED
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Leakage Current :
0.001mA
Width :
4.32mm
Height Seated (Max) :
0.240 6.10mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
7.24mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
Manufacturer Size Code :
X
Capacitance :
1μF
Lead Pitch :
5.08mm
Datasheets
TIM105M035P0X
1μF ±20% 2-Termination POLARIZED Tantalum 0.001mA Bulk Radial
TIM105M035P0X Overview
A ripple current of 9.3mA is set on the capacitor.This capacitor leaks current 0.001mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
TIM105M035P0X Features
9.3mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.001mA in this capacitor