THA181M400AD1C
Mfr.Part #
THA181M400AD1C
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V FLATPACK
Size / Dimension :
2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
180µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.44A @ 20kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.12Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Series :
THA
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Datasheets
THA181M400AD1C
Cornell Dubilier Electronics THA181M400AD1C
THA 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.618Lx0.953W 66.50mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack