THA122M075AC0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THA122M075AC0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 75V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.08A @ 20kHz
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
75V
Capacitance :
1200μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 120Hz
Factory Lead Time :
15 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
170mOhm @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Series :
THA
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
FlatPack
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm
Datasheets
THA122M075AC0C
Cornell Dubilier Electronics THA122M075AC0C
THA 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.118Lx0.953W 53.80mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack