THA111M400AB1C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THA111M400AB1C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 110UF 20% 400V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.807Lx0.953W 45.90mmx24.20mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.78Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
900mA @ 20kHz
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
THA
Tolerance :
±20%
Capacitance :
110μF
Package / Case :
FlatPack
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Datasheets
THA111M400AB1C
Cornell Dubilier Electronics THA111M400AB1C
THA 110μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.807Lx0.953W 45.90mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack