THA171M200AA0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
THA171M200AA0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 170UF 20% 200V FLATPACK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
1.02A @ 20kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
FlatPack
Series :
THA
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
600mA @ 120Hz
Size / Dimension :
1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
170μF
Datasheets
THA171M200AA0C
Cornell Dubilier Electronics THA171M200AA0C
THA 170μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.433Lx0.953W 36.40mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack