THA161M300AB0C
Mfr.Part #
THA161M300AB0C
Description
CAP ALUM 160UF 20% 300V FLATPACK
Voltage - Rated :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
650mOhm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
800mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Size / Dimension :
1.807Lx0.953W 45.90mmx24.20mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.36A @ 20kHz
Series :
THA
Capacitance :
160μF
Tolerance :
±20%
Datasheets
THA161M300AB0C
Cornell Dubilier Electronics THA161M300AB0C
THA 160μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.807Lx0.953W 45.90mmx24.20mm -55°C~85°C Polar FlatPack