T720143504DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T720143504DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1400V 350A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Current - On State (It (AV)) (Max) :
350A
Voltage - Off State :
1.4kV
Mount :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Packaging :
Bulk
Structure :
Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V