T720123504DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T720123504DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 350A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - On State (It (AV)) (Max) :
350A
Mount :
Chassis Mount
Published :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Structure :
Single
Voltage - Off State :
1.2kV