T720064504DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T720064504DN
Manufacturer
Powerex, Inc.
Package / Case
TO-200AC, B-PUK
Datasheet
Download
Description
SCR PHASE CTRL MOD 600V 450A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Pins :
3
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
700A
Voltage - Off State :
600V
Mount :
Chassis Mount
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
450A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RMS Current (Irms) :
700A
Published :
Structure :
Single
Package / Case :
TO-200AC, B-PUK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
7650A 8400A