STU75N3LLH6
Mfr.Part #
STU75N3LLH6
Description
MOSFET N-CH 30V 75A IPAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-609 Code :
e3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
REACH SVHC :
No SVHC
Rise Time :
30ns
Number of Pins :
3
Turn-Off Delay Time :
37 ns
Continuous Drain Current (ID) :
75A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Mount :
Through Hole
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Power Dissipation-Max :
60W Tc
Fall Time (Typ) :
12 ns
Number of Terminations :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2030pF @ 10V
Case Connection :
DRAIN
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 8 months ago)
Width :
2.4mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VI
Length :
6.6mm
Base Part Number :
STU75N
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Terminal Position :
Single
Transistor Application :
SWITCHING
ROHS3 Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Height :
6.9mm
Packaging :
Tube
Pin Count :
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
23.8nC @ 4.5V
Turn On Delay Time :
9.5 ns
1 (Unlimited)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A Tc
Threshold Voltage :
1.7V
Drain-source On Resistance-Max :
0.0084Ohm
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.9m Ω @ 37.5A, 10V
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Through Hole
Vgs (Max) :
±20V
Number of Elements :
1
Datasheets
STU75N3LLH6
STMicroelectronics STU75N3LLH6
N-Channel Tube 5.9m Ω @ 37.5A, 10V ±20V 2030pF @ 10V 23.8nC @ 4.5V 30V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
STU75N3LLH6 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 2030pF @ 10V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 75A. Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 37 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 9.5 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Threshold voltage is the point at which an electrical device is set to activate any one of its operations, and this transistor has 1.7V threshold voltage. Operating this transistor requires a 30V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (4.5V 10V), this device helps reduce its overall power consumption.
STU75N3LLH6 Features
a continuous drain current (ID) of 75A
the turn-off delay time is 37 ns
a threshold voltage of 1.7V
a 30V drain to source voltage (Vdss)