STL60N10F7
Mfr.Part #
STL60N10F7
Package / Case
8-PowerVDFN
Description
MOSFET N-CH 100V 46A POWERFLAT
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Lead Free :
Lead Free
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VII
Power Dissipation-Max :
5W Ta 72W Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
FET Type :
N-Channel
Length :
5.4mm
Rise Time :
16.8ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 6A, 10V
Number of Pins :
8
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1640pF @ 50V
Turn-Off Delay Time :
24 ns
Packaging :
Cut Tape (CT)
Fall Time (Typ) :
8 ns
Width :
6.35mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
46A Tc
Base Part Number :
STL60
Package / Case :
8-PowerVDFN
Height :
950μm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Element Configuration :
Single
Continuous Drain Current (ID) :
46A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Turn On Delay Time :
15.2 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Resistance :
18mOhm
Datasheets
STL60N10F7
STMicroelectronics STL60N10F7
N-Channel Cut Tape (CT) 18m Ω @ 6A, 10V 1640pF @ 50V 25nC @ 10V 8-PowerVDFN