STL40DN3LLH5
Mfr.Part #
STL40DN3LLH5
Package / Case
8-PowerVDFN
Description
MOSFET 2N-CH 30V 40A POWERFLAT56
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Turn On Delay Time :
4 ns
Max Power Dissipation :
60W
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
44A
Terminal Form :
Flat
JESD-30 Code :
R-PDSO-F6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.75mm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 5.5A, 10V
ECCN Code :
EAR99
Width :
5.75mm
Pin Count :
8
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Surface Mount
Threshold Voltage :
1.5V
Base Part Number :
STL40
Series :
STripFET™ V
REACH SVHC :
No SVHC
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Number of Terminations :
6
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.5V @ 250µA
Continuous Drain Current (ID) :
40A
Height :
850μm
Transistor Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Dual
Package / Case :
8-PowerVDFN
Factory Lead Time :
14 Weeks
Fall Time (Typ) :
2.8 ns
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Radiation Hardening :
No
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
22V
Power Dissipation :
60W
Resistance :
18mOhm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
11A
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
4.5nC @ 4.5V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
FET Feature :
Standard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
475pF @ 25V
Turn-Off Delay Time :
13 ns
Rise Time :
22ns
Number of Pins :
5
Datasheets
STL40DN3LLH5
STMicroelectronics STL40DN3LLH5
STL40DN3LLH5           Description
STL40DN3LLH5               Features
? AEC-Q101 qualified
? Low on-resistance
? High avalanche ruggedness
? Low gate drive power loss
? Wettable flank package
STL40DN3LLH5           Applications
? Switching applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26