STL4N10F7
Mfr.Part #
STL4N10F7
Package / Case
8-PowerVDFN
Description
MOSFET N-CH 100V 4.5/18A PWRFLAT
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation-Max :
2.9W Ta 50W Tc
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
4.5A Ta 18A Tc
Package / Case :
8-PowerVDFN
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Base Part Number :
STL4
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Lead Free
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
70m Ω @ 2.25A, 10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
7.8nC @ 10V
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Pins :
8
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
408pF @ 50V
Series :
DeepGATE™, STripFET™ VII
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
STL4N10F7
STMicroelectronics STL4N10F7
N-Channel Cut Tape (CT) 70m Ω @ 2.25A, 10V ±20V 408pF @ 50V 7.8nC @ 10V 100V 8-PowerVDFN