STFI10NK60Z
Mfr.Part #
STFI10NK60Z
Package / Case
TO-262-3 Full Pack, I2Pak
Description
MOSFET N-CH 600V 10A I2PAKFP
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Number of Elements :
1
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
70nC @ 10V
Series :
SuperMESH™
Base Part Number :
STFI10N
Turn On Delay Time :
20 ns
Case Connection :
Isolated
Mount :
Through Hole
Turn-Off Delay Time :
55 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.75Ohm
Fall Time (Typ) :
30 ns
Power Dissipation-Max :
35W Tc
Power Dissipation :
35W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1370pF @ 25V
Package / Case :
TO-262-3 Full Pack, I2Pak
Radiation Hardening :
No
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
750m Ω @ 4.5A, 10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-609 Code :
e3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pin Count :
3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Vgs (Max) :
±30V
Terminal Position :
EAR99
Rise Time :
20ns
Number of Terminations :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Packaging :
Tube
Transistor Application :
SWITCHING
Datasheets
STFI10NK60Z
STMicroelectronics STFI10NK60Z
N-Channel Tube 750m Ω @ 4.5A, 10V ±30V 1370pF @ 25V 70nC @ 10V TO-262-3 Full Pack, I2Pak
STFI10NK60Z Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1370pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 10A.With a drain-source breakdown voltage of 600V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of 600V.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 55 ns.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 20 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
STFI10NK60Z Features
a continuous drain current (ID) of 10A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage