STD4NK80ZT4
Mfr.Part #
STD4NK80ZT4
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
MOSFET N-CH 800V 3A DPAK
3
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
STD4N
Rise Time :
12ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Fall Time (Typ) :
32 ns
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22.5nC @ 10V
Voltage - Rated DC :
800V
Contact Plating :
Tin
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3A
Threshold Voltage :
3V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Resistance :
3.5Ohm
Current Rating :
3A
Drain to Source Breakdown Voltage :
800V
Series :
SuperMESH™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
575pF @ 25V
Turn-Off Delay Time :
35 ns
Power Dissipation-Max :
80W Tc
Factory Lead Time :
12 Weeks
Turn On Delay Time :
13 ns
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5 Ω @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 50μA
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation :
80W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Radiation Hardening :
No
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Length :
6.6mm
Number of Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Continuous Drain Current (ID) :
1.5A
Vgs (Max) :
±30V
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Tc
Width :
6.2mm