STD4NK100Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
STD4NK100Z
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 2.2A DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Power Dissipation :
90W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
8.8A
Turn On Delay Time :
15 ns
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.8 Ω @ 1.1A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2.2A Tc
Case Connection :
DRAIN
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
90W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Continuous Drain Current (ID) :
2.2A
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs (Max) :
±30V
Series :
Automotive, AEC-Q101, SuperMESH™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
601pF @ 25V
Terminal Position :
Single
Height :
2.63mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
FET Type :
N-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
STD4N
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
18nC @ 10V
Terminal Form :
Gull wing
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Pins :
3
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Mount :
Surface Mount
Max Junction Temperature (Tj) :
150°C
Packaging :
Cut Tape (CT)
Turn-Off Delay Time :
32 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 50μA
Datasheets
STD4NK100Z
STMicroelectronics STD4NK100Z
N-Channel Cut Tape (CT) 6.8 Ω @ 1.1A, 10V ±30V 601pF @ 25V 18nC @ 10V 1000V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
STD4NK100Z Description
STD4NK100Z is a 1000V Automotive-grade N-channel SuperMESH Power MOSFET. The STD4NK100Z is an N-channel Zener-protected Power MOSFET developed using STMicroelectronics’ SuperMESH? technology, achieved through optimization of ST’s well-established strip-based PowerMESH? layout. In addition to a significant reduction in on-resistance, this STD4NK100Z is designed to ensure a high level of dv/dt capability for the most demanding applications.
STD4NK100Z Features
  • Designed for automotive applications and AEC-Q101 qualified
  • Extremely high dv/dt capability
  • 100% avalanche tested