STB30NM60N
Mfr.Part #
STB30NM60N
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 600V 25A D2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Transistor Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Turn-Off Delay Time :
125 ns
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
JESD-609 Code :
e3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
100A
Vgs (Max) :
±30V
Operating Temperature :
150°C TJ
Power Dissipation-Max :
190W Tc
Base Part Number :
STB30N
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Element Configuration :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
FET Type :
N-Channel
Number of Terminations :
2
Power Dissipation :
190W
Transistor Application :
SWITCHING
Series :
MDmesh™ II
Avalanche Energy Rating (Eas) :
900 mJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
91nC @ 10V
Pin Count :
4
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Continuous Drain Current (ID) :
25A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
130m Ω @ 12.5A, 10V
Rise Time :
24ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Lead Free :
Lead Free
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
25A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Form :
Gull wing
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2700pF @ 50V
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Package / Case :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Resistance :
130mOhm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Fall Time (Typ) :
70 ns
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Surface Mount
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Datasheets
STB30NM60N
STMicroelectronics STB30NM60N
N-Channel Tape & Reel (TR) 130m Ω @ 12.5A, 10V ±30V 2700pF @ 50V 91nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
STB30NM60N Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 900 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2700pF @ 50V.This device has a continuous drain current (ID) of [25A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=600V, the drain-source breakdown voltage is 600V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 125 ns.A maximum pulsed drain current of 100A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
STB30NM60N Features
the avalanche energy rating (Eas) is 900 mJ
a continuous drain current (ID) of 25A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 125 ns
based on its rated peak drain current 100A.