STB12NM50ND
Mfr.Part #
STB12NM50ND
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK
Stock
255
In Stock :
255
Package / Case :
Number of Pins :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Turn-Off Delay Time :
40 ns
Fall Time (Typ) :
17 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
850pF @ 50V
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation :
100W
Pin Count :
4
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
30nC @ 10V
Case Connection :
DRAIN
Transistor Application :
SWITCHING
Mount :
Surface Mount
Base Part Number :
STB12N
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Single
Turn On Delay Time :
12 ns
Lead Free :
Lead Free
Rise Time :
15ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
100W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Operating Temperature :
150°C TJ
Resistance :
290mOhm
Vgs (Max) :
±25V
1 (Unlimited)
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Number of Elements :
1
Series :
FDmesh™ II
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Continuous Drain Current (ID) :
11A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380m Ω @ 5.5A, 10V