STB10150
Mfr.Part #
STB10150
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE SCHOTTKY 150V D2PAK
Stock
760
In Stock :
760
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
2015
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 150V
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 10A
Diode Type :
Schottky
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
STB10150
SMC Diode Solutions STB10150
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 10A -55°C~150°C 150μA @ 150V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount