SP8M10FRATB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SP8M10FRATB
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
4V DRIVE NCH+PCH MOSFET (AEC-Q10
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
ECCN Code :
EAR99
FET Feature :
Logic Level Gate, 4V Drive
Number of Elements :
2
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
FET Type :
N and P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
25m Ω @ 7A, 10V, 56m Ω @ 4.5A, 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
600pF 850pF @ 10V
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 1mA
Transistor Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
Power - Max :
2W Ta
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Polarity/Channel Type :
N-CHANNEL AND P-CHANNEL
Number of Terminations :
8
DS Breakdown Voltage-Min :
30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
7A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
28A
Drain-source On Resistance-Max :
0.037Ohm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Temperature :
150°C
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
8.4nC, 8.5nC @ 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A Ta 4.5A Ta
Configuration :
SEPARATE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
SP8M10FRATB
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays ROHM Semiconductor SP8M10FRATB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Operating Temperature:150°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), SP8M10FRATB pinout, SP8M10FRATB datasheet PDF, SP8M10FRATB amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays ROHM Semiconductor SP8M10FRATB ,we also offer SSM6N57NU,LF, DMN2004DMK-7, AO4629, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
ROHM Semiconductor SP8M10FRATB
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26