SMT-R270-1.0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SMT-R270-1.0
Manufacturer
Isabellenhütte
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RESISTOR - ISA-PLAN SHUNT, 0.27,
Manufacturer :
Isabellenhütte
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Size / Dimension :
0.280 L x 0.165 W (7.10mm x 4.20mm)
Composition :
Package / Case :
Nonstandard
Series :
SMT
Height - Seated (Max) :
0.039 (1.00mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 170°C
Resistance :
270 mOhms
Power (Watts) :
7W
Failure Rate :
Datasheets
SMT-R270-1.0
SMT Series, -, 270 mOhms, 7W, ±1%, -65°C ~ 170°C